Zanim rozpoczniesz budowę aplikacji internetowej, musisz ją dobrze zaplanować. Odpowiednia technologia i zespół programistyczny to podstawa sukcesu. Dlatego w Exulto wykorzystujemy popularny Laravel Framework. Podowów jest kilka, ale najpierw musimy się zastanowić od czego zależy wybór frameworka do aplikacji internetowej?
- ilu programistów go rozwija, czy istnieje jakaś społeczność tej technologii?
- czy w przypadku zmiany firmy nadal będzie można rozwijać aplikację internetową?
- czy najważniejsze rozwiązania i biblioteki które chcemy wykorzystać w aplikacji internetowej są już stworzone?
- jak wygląda wsparcie narzędzia, czy można znaleźć ewentualną pomoc samodzielnie w internecie?
Te pytania wydają się być bardzo ważne, jednak klienci planujący aplikacje internetowe często wogóle nie zdają sobie z tego sprawy. Czasem nawet firmy sugerują zastosowanie autorskich rozwiązań, a to może prowadzić do wielu problemów. Autorskie rozwiązanie nie jest dobre, jeśli w przyszłości będziesz chciał zmienić firmę lub developera z którym współpracujesz. Owszem otrzymasz kod źródłowy aplikacji internetowej, czasem nawet jej dokumentację, jednak znalezienie programisty do takiego projektu może być bardzo trudne.
Poznanie określonej technologii to często duży koszt, który ponosi developer albo klient. Z kolei populerne frameworki, takie jak Laravel, zna wielu programistów już na start. Jeśli Twoja współpraca z dotychczasową firmą nie jest zadowalająca, a wykorzystuje ona wewnętrzny framework, może się okazać, że taniej zaprogramować rozwiązanie od nowa, niż kontynuować nad nim prace. Developer, owszem chętnie nauczy się popularnego narzędzia, ale nie jednorazowego. Jeśli wcześniej wybrana firma tworzyła aplikację internetową według własnych standardów, możesz w ogóle nie znaleźć chętnej do przejęcia aktualnego kodu firmy – na to trzeba uważać!
My, w Exulto programujemy w jednym z najpopularniejszych frameworków języka PHP – Laravel. Już sama ilość pobrań tego narzędzia (na grudzień 2018 są to 53 miliony) mówi sama za siebie. Szybki, skuteczny, rozwiązujący większość problemów system, który umożliwia tworzenie aplikacji internetowych.
Otwartość systemu Laravel sprawia, że ilość dostępnych do niego bibliotek jest ogromna. Sam system jest ciągle rozwijany i dochodzą coraz to nowsze, ulepszone wersje. Laravel pozwala na pisanie pięknego i prostego kodu źródłowego. Jednocześnie jest stabilny i zoptymalizowany.
W prosty sposób można tworzyć w nim interfejs użytkownika, generować rusztowanie i tworzyć aplikację od prototypu, po skomplikowane narzędzia. Bardzo dobrze wspiera on budowanie aplikacji typu REST API, co pozwala na dostarczanie danych do aplikacji mobilnych, czy aplikacji webowych. Posiada bibliotekę Eloquent ORM, która w prosty sposób pozwala zarządzać danymi z baz danych zarówno SQL jak i NOSQL. Mechanizmy optymalizacyjne, pozwalają bardzo szybko stworzyć cache aplikacji i dostarczyć naprawdę szybkie rozwiązanie.
Tworząc aplikacje internetowe, w oparciu o framework Laravel korzystamy też z wielu innych narzędzi. Composer, to system zarządzania pakietami w PHP, który jest zintegrowany z Laravelem. Pozwala on na szybkie dodanie dodatkowych bibliotek i działa tak prosto, jak wtyczki w WordPress, zachowując jednocześnie wysoką jakość kodu. Artisan to wbudowany wiersz poleceń Laravela, pozwalający na kompletne zarządzanie aplikacją. Dzięki niemu w prosty sposób można zaktualizować bazę danych, utworzyć podstawę modułu i wykonać praktycznie wszystkie niezbędne operacje.
Budując aplikacje internetowe wspieramy się też takimi narzędziami jak system kontroli wersji GIT. Dzięki niemu nad kodem jednocześnie może pracować kilku programistów, nie przeszkadzając sobie w pracy. Najczęściej wykorzystywanym tutaj repozytorium jest Bitbucket.
Podczas budowania aplikacji opartych na REST API, korzystamy z wbudowanych w Laravela odpowiedzi. Do ich testowania wykorzystujemy narzędzie Postman, które pozwala nam dokładnie przeanalizować wysyłaną odpowiedź.
Wszystkie te narzędzia, są narzędziami ogólnodostępnymi. Co to oznacza? Jeśli w nasz klient zechce osobiście wprowadzać zmiany, lub zmienić firmę – każdy developer bez problemu poradzi sobie z przejęciem kodu. To ważne, bo ograniczenia, w szczególności w technologiach, mogą być gwoździem do trumny Twojego startupu. Nie pozwól sobie na to – zapraszamy do współpracy!
Chcesz stworzyć aplikację internetową?
Umówi się z nami na bezpłatną godzinę konsultacji online. Podpowiemy, dobierzemy narzędzia i zdubujemy odpowiednie rozwiązanie dla Twojej firmy lub startupu!
Pozostańmy w kontakcie!
Chcesz wykorzystać moc nowoczesnych technologii? Zostaw nam swój numer telefonu, bądź email i odkryj możliwości jakie daje Ci Exulto!
[contact-form-7 404 "Not Found"]